Nájemní bydlení posiluje i v Česku

Čím dál tím více Čechů zvažuje, že budou bydlet v nájmu. Podle aktuálního průzkumu mají celé tři čtvrtiny z nich obavu, že na svůj vlastní byt nebo dům nikdy nedosáhnou. Svou roli hraje pandemie covidu-19 i zvyšující se inflace. „V tuzemsku tak posiluje trend nájemního bydlení, který je především v ekonomicky vyspělých zemích zcela běžný,“ podotýká Tomáš Hubáček - výkonný ředitel společnosti Creditas Real Estate.


Z průzkumu, který realizovala společnost Generali Investments CEE ve spolupráci s agenturou Ipsos vyplývá, že zatímco v roce 2020 se 62 % lidí obávalo, že kvůli koronavirové krizi na vlastní bydlení nedosáhnou, nyní už je to 77 %. Vzrostl ale počet lidí, kteří už o vlastním bydlení ani neuvažují a chtějí zůstávat v nájmu. Meziročně počet takových stoupl z 8 % na 10 %. „Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku bydlí v nájmu téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Stejný počet dává přednost nájemnímu bydlení i ve Francii, Velké Británii, Dánsku, Irsku nebo Švédsku,“ popisuje situaci Tomáš Hubáček. 

Ceny bydlení podle odborníků rostou už několik let a koronavirová krize to nezměnila. Pandemie znamenala pro spoustu lidí naopak zásah do příjmů či úspor. Vzdali se tak myšlenky na koupi vlastní nemovitosti, na to reaguje i trh. Proto roste počet projektů, které nejsou určené na prodej, ale čistě slouží k nájemnímu bydlení. 

„Nájemní bydlení často láká i mladé lidi, kteří si nejsou jistí, zda je jejich první nebo druhé zaměstnání tím pravým. Tento způsob bydlení jim poskytuje značnou nezávislost na místě bydliště a velkou flexibilitu pro případ, že by se rozhodli pro práci v jiném městě nebo kraji,“ uvádí Tomáš Hubáček. 

Další články

Nad polyfunkčním domem LOOX zavlála glajcha

Nad polyfunkčním domem LOOX zavlála glajcha

Na konci října jsme dokončili hrubou stavbu moderního domu LOOX Prosek Apartments u křižovatky ulic Litoměřická a Vysočanská.

Bydlení bez velkých výdajů

Bydlení bez velkých výdajů

Ceny nemovitostí dosáhly v mnoha tuzemských regionech částek, které si většina zájemců o nové bydlení jednoduše nemůže dovolit...