Revitalizace Jinonického dvora

Díky úzké spolupráci architektů, investora a památkářů vzniká propojením historie a současné architektury okázalé a v celopražském kontextu netradiční místo k životu. Citlivá revitalizace Jinonického dvora, pod kterou je podepsaný atelier AU plan, nabídne moderní bydlení s dotekem staleté historie, které naplní očekávání i těch nejnáročnějších. V Jinonicích vznikají útulné byty, prostorné apartmány i rodinné vily.

Životní styl 21. století ve stopách staleté historie
Revitalizace původního Jinonického dvora a historického jádra Jinonic, které je kulturní památkou, probíhá ve třech etapách. Tam, kde stávala rozsáhlá stodola v dobách, kdy dvůr vlastnil rod Schwarzenbergů, navrhli architekti první etapy – dva třípodlažní domy s dvaceti exkluzivními byty. Obě novostavby sledují historickou stopu původního hospodářského stavení a navrací Jinonickému dvoru jeho původní podobu doplněnou o výraz současné architektury.

Oba domy nabízí velkorysé byty s dispozicemi 3+kk a 4+kk o velikosti od 69 m2 do 123 m2. Přízemní byty disponují prostornými předzahrádkami, zatímco byty ve druhém a třetím podlaží, které jsou prosvětleny nadstandartními vikýři s výhledem na historický dvůr, nabídnou prostorné terasy, balkony nebo lodžie. Úspěšná kolaudace první etapy proběhla na sklonku roku 2021.

Jak se bydlí na zámku?
Výstavba druhé etapy v náručí samotného historického dvora začala v říjnu roku 2020 s cílem vdechnout nový život chátrající kulturní památce, nabídnout nadstandartní bydlení s nevídanou atmosférou a v neposlední řadě vytvořit sympatický veřejný prostor. Obnoveny budou fasády z 19. století, vstupní kamenný portál, sluneční hodiny i kašna ve středu dvora. Díky šetrné rekonstrukci a střídmému doplnění dvora vznikne 46 atypických bytů, ateliérů a obchodních prostorů. Hotové by měly být už koncem letošního roku. Architekti do interiérů zakomponovali zachované architektonické prvky a stavební elementy, ať už jde o barokní konstrukce nebo působivé klenby, krovy a dřevěné stropy.

V sousedství zámečku vyrostlo pět rodinných vil
Pro ty, kterým by ani velkorysé byty na Jinonickém dvoře nestačily, navrhli architekti třetí etapu. Pět moderních vil, které se pyšní minimalistickým designem i klasickou formou architektury byly předány novým majitelům v první polovině letošního roku. Vily ctí výjimečného genia loci lokality a doplní ji o udržitelnou architekturu reflektující požadavky na život 21. století. Součástí elegantních vil s dispozicemi až 5kk a s velkorysými obytnými plochami jsou prostorné terasy, které rozšíří obytný prostor a propojí interiéry a zahrady vil.

Historie Jinonického dvora
První obrysy Jinonického dvora vznikaly už ve 14. století. Tehdy na místě dnešního dvora stávala rozsáhlá tvrz. Její objevení během archeologických průzkumů při odstartování výstavby a rekonstrukce dvora bylo překvapením nejen pro tým archeologů. Jde o jednu z nejzachovalejších středověkých tvrzí zkoumaných na území Prahy. Archeologové odkryli přibližně čtvrtinu tvrze, zbytek se nachází pod budovami dvora. Po dohodě s památkáři došlo k úpravě návrhu plánovaných podzemních garáží ve společné podnoži, aby bylo možné středověkou tvrz na Jinonickém dvoře zachovat. Odkrytá část tvrze byla po důkladném prozkoumání a pod dohledem archeologů zakryta geotextilií, pískem a nakonec hlínou, aby byla zachována pro další generace.

Autor: AU plan, Tomáš Filgas, Eliška Chlachulová, Simona Matoušková, Milan Ševčík, Michal Šourek
Investor: V Invest Development s.r.o.

Zdroj: https://www.stavbaweb.cz/revitalizace-jinonickeho-dvora-26180/clanek.html